Participativní rozpočet podpořili pouze Alexandra Svobodová, Jaromír Barák a Rostislav Štork za Třebíč Občanům! a Zuzana Kratochvílová, Pavel Franěk a Miloš Hrůza za Ano

Na jednání zastupitelstva ve čtvrtek 16. března jsem předkládal návrh našeho sdružení Třebíč Občanům! na zavedení projektu nazvaného „Participativní rozpočet města Třebíče“ – podrobnosti si můžete přečíst zde. Po více jak hodinové diskusi náš návrh nebyl schválen, pro bylo pouze šest zastupitelů za Třebíč Občanům! a politické hnutí Ano. Koalice vedoucí město tak zjevně pokračuje v zavedených postupech ignorace zájmů občanů a minimalizace jejich zasahování do chodu města a samosprávy.

Městské zásahy prezentovala Lenka Pavlasová ze spolku Třebíč Aktivní

Hlavním protiargumentem používaným koalicí byl projekt nazvaný „Městské zásahy“, který údajně již několik měsíců připravuje spolek Třebíč Aktivní. V rámci diskuse ho v krátkosti představila členka tohoto spolku paní Lenka Pavlasová. Ztotožňování obou dvou projektů je zásadně chybné.

Rozdílů mezi Participativním rozpočtem a Městskými zásahy je mnoho, zmíním pouze některé. Participativní rozpočet je metoda používaná v celém světě už dlouhá léta s jasně definovanými a vyzkoušenými pravidly. Jeho podstatou je předběžná a závazná alokace zdrojů, tedy závazek zastupitelstva, že konkrétní částka z rozpočtu bude použita na akce, které navrhnou občané daného města, a pokud budou realizovatelné a získají podporu, tak také budou realizovány, bez ohledu na to, co si o tom radnice následně bude myslet.

Naproti tomu projekt Městských zásahů je lokální záležitost, poprvé ho iniciovala skupina architektů v Bratislavě v roce 2008, a od té doby ho občas použijí některá česká nebo slovenská města. Městské zásahy ve své podstatě nemají jasně definovaná pravidla a záruku realizace vítězných projektů, může to být taky úplně zbytečná práce. Hlavním výstupem Městských zásahů by měla být vizualizace navrhovaného řešení, s tím, že město možná některý z projektů zrealizuje.

Participativní rozpočet aktivně podporovali všichni naši zastupitelé. Právě diskutuje Alexandra Svobodová, vlevo je Jaromír Barák, vpravo Rostislav Štork

Dalším velmi důležitým rozdílem je, že participativní rozpočet by řešilo Město Třebíč, tedy někteří z armády 250 úředníků sedících na radnici, a radnice by k tomu poskytla i materiální zabezpečení, tedy webové stránky a další potřebné věci, a celé by to organizovali lidé pracující pro radnici na plný úvazek. Kdežto Městské zásahy je aktivita skupiny mladých architektů, kteří vše budou řešit ve svém volném čase, a Město Třebíč jim poskytne na vše potřebné pouze cca 30 tis. Kč.

Město Třebíč se o Městské zásahy začalo intenzivně zajímat až poté, co Třebíč Občanům připravila do zastupitelstva návrh na Participativní rozpočet. Oba projekty by samozřejmě bylo možné spojit, tedy tak, že základem by byly výše uvedené principy participativního rozpočtu, a architekti – dobrovolníci by mohli u rozsáhlejších návrhů zpracovávat architektonické řešení a účastnit se rozhodování o realizovatelnosti projektů, ne dělat mravenčí organizační práci, kterou by mohli bez problémů zvládat radniční úředníci.

První zmínka o Městských zásazích se objevila v Horáckých novinách několik dní poté, co jsem na radnici poslal náš návrh na Participativní rozpočet. Už z toho bylo zřejmé, že Městské zásahy budou pravděpodobně použity vládnoucí radniční koalicí proti našemu návrhu, což se taky stalo. Předtím, než jsme poslali náš návrh, tak město Městské zásahy moc nezajímaly, jak řekla i paní Pavlasová na zastupitelstvu.

Ulice Na Kopcích – maminky vodící starší děti do školky nebo školky mají velký problém s kočárky. O vybudování chodníku bojují s radnicí už roky, mohly by ho prosadit přes participativní rozpočet. Potřebuje takový projekt vizualizaci od architekta?

To, že byl náš návrh zamítnut, ovšem neznamená, že budeme projekt Městských zásahů odmítat, i když radniční koalice použila apolitický spolek Třebíč Aktivní proti nám.  Paradoxně jsme přispěli k podpoře tohoto projektu tím, že mu radnice bude věnovat zvýšenou pozornost a dokonce 19. dubna uspořádá jeho prezentaci.

 Třebíč Občanům! bude Třebíč Aktivní i nadále podporovat v jejich činnosti, včetně projektu Městské zásahy.  Ovšem z našeho pohledu je třeba i dále dělat vše pro to, aby město začalo řádně fungovat a přímo se podílelo na podobných projektech, včetně finančního a personálního zabezpečení. Není možné nechat podstatné věci pouze na dobrovolných aktivitách občanů, zatímco radnice bude vše sledovat zpovzdálí, bude s podněty v principu souhlasit, avšak k jednotlivým námětům vždy najde důvod, proč je nerealizovat.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This